Zpět na blog

Těhotenské rituály nemusí být EZO!

Avatar uživatele Simona Berková
Publikováno09. 02. 2025 09:30
Těhotenské rituály nemusí být EZO!

Když se řekne předporodní rituál, většina lidí si nejspíš představí něco „ezo“ – meditace, afirmace, vykuřování a podobně. Samozřejmě, i takto může předporodní rituál vypadat. Moderní pojetí těchto rituálů je však mnohem širší a lze jej přizpůsobit každé ženě tak, aby si z něj odnesla příjemné pocity a krásné vzpomínky.

K čemu je předporodní rituál?

Každá žena prožívá těhotenství jinak, ale jedno mají společné – potřebu cítit se dobře jak fyzicky, tak psychicky. Rituály mohou být skvělým způsobem, jak se na chvíli zastavit v hektickém světě, naladit se na své pocity a dodat si odvahu. Mnoho žen díky nim posiluje důvěru ve vlastní tělo a porodní proces.

Jak může předporodní rituál vypadat?

Předporodní rituál je ryze ženská záležitost, proto se pořádá výhradně v ženském kruhu. Pozvány jsou ženy, které jsou nastávající mamince nejbližší – maminka, sestra, blízké kamarádky. Rituál se může konat přímo u těhotné doma nebo v prostorách, jako jsou například jógová studia.

Neexistují žádná pevná pravidla ani jediný „správný“ způsob, jak rituál provádět nebo co by měl obsahovat. Každý rituál je tvořen na míru tak, aby vyhovoval konkrétní ženě, jejím potřebám a přáním.

Oblíbené aktivity při předporodních rituálech:

Malování na těhotenské bříško

Jednou z nejoblíbenějších aktivit je malování henou na těhotenské bříško. Nejčastěji se kreslí mandaly, ale také symboly slunce, vlny či měsíčních cyklů. Fantazii se meze nekladou. Hena se smývá přibližně po 1–2 týdnech.

Opečovávání těhotné a masáže

Co by na rituálu rozhodně nemělo chybět, je péče o těhotnou. Jde o jednu z posledních příležitostí, kdy si může naplno užít pozornost věnovanou jen jí. Může se jednat například o:

  • Těhotenskou masáž

  • Šimrání peříčky

  • Masáž mexickým šátkem Rebozo

Sdílení pozitivních porodních příběhů a přání

Velkým přínosem pro psychickou přípravu na porod je sdílení pozitivních zážitků spojených s těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Klíčové je, aby se ženy zdržely jakýchkoliv negativních komentářů. Cílem je ženu podpořit, ne ji vystrašit.

Ty, které ještě vlastní porodní zkušenost nemají, mohou oslavované ženě popřát něco hezkého nebo sdílet svou vizi ideálního porodu.

Těhotenské meditace

Meditaci obvykle vede porodní asistentka nebo dula. Doprovázet ji může meditační hudba nebo zvuky léčivých nástrojů, jako jsou zvonkohry Koshi či tibetské mísy.

Afirmace

Afirmace jsou pozitivní tvrzení, která pomáhají posílit sebedůvěru a změnit myšlení pomocí autosugesce. Například:

  • „Věřím svému tělu, že dokáže porodit dítě.“

  • „Jsem připravená na porod.“

Další oblíbené aktivity

  • Pletení věnců a aranžování květin

  • Obdarovávání těhotné

  • Aromaterapie a míchání vlastních éterických olejů

  • Vytvoření porodního oltáře

  • A další...

koshi

Závěr

Předporodní rituály nejsou o složitých pravidlech nebo tradicích, ale o nalezení vlastního způsobu, jak se cítit dobře a připraveně. Ať už jde o meditaci, vůni esenciálních olejů nebo setkání s přítelkyněmi, hlavní je, aby rituál přinesl radost, klid a posílení důvěry ve vlastní tělo.

V bonusové části najdete fotografie z mého vlastního předporodního rituálu =)


Bonusová část

Pro zobrazení bonusového obsahu se musíte přihlásit