Co bych měla předem vědět o dudlíku?


Dudlík je jednou z nejdiskutovanějších pomůcek v péči o kojence. Vždy se najdou jeho zapřísáhlí odpůrci, stejně tak jako nadšení zastánci. Většina rodičů se však nachází někde mezi těmito dvěma extrémy.
Dnes se pokusím shrnout rizika spojená s jeho používáním a nezaujatě zmínit i jeho přínosy. To, jestlo dudlík zařadíte do výbavičky pro své miminko, už je jen na vás.
Proč je dudlík tak oblíbený?
Pomoc s uklidněním
Dudlík pomáhá dítěti uspokojit jeho přirozený sací reflex, který by si jinak naplňovalo na prsu. Jsou děti, které jsou velmi neklidné a mají silnou potřebu sát, i přestože mléko ve skutečnosti nepijí. Ve chvíli, kdy je žena po celodenním kojení vyčerpaná nebo řeší problémy, které jí při kojení způsobují bolest (např. poraněné bradavky), často přichází na řadu spásný dudlík.
Pomoc při uspávání
Mnoho miminek má sání jako hlavní spánkovou asociaci. Pokud dítěti trvá dlouho než usne, je pro spoustu matek jednodušší dát dítěti dudlík, než s ním trávit dlouhé minuty v posteli a čekát, až se samo odpojí od prsu. Pokud dítě není kojené, je dudlík často nejjednodušší alternativou. Také je často využíván ke spánkovému tréninku, aby dítě bylo schopno v postýlce usnout samo.
Pomocník na cestách
Při cestování v autě nemůže matka kojit, i kdyby chtěla sebevíc. V takových situacích je dudlík skvělým pomocníkem, který dítě uklidní a sníží stres rodičů při řízení.
Alternativa cucání prstu
Pokud si dítě cucá palec, je lepší variantou nabídnout mu ortodontický dudlík (viz níže). Cucání palce může negativně ovlivnit růst chrupu a způsobit vznik otevřeného zkusu. Používání dudlíku se také obvykle snáze odnaučí, protože dudlík lze odebrat, palec bohužel ne.
Jaké jsou tedy stinné stránky užívání dudlíku?
Vliv dudlíku na kojení
Při sání dudlíku (stejně jako při krmení z lahvičky) miminko zapojuje jinou skupinu svalů než při kojení. Odlišná technika sání může způsobit, že se miminko začne na prs přisávat neefektivně, což může vést k jeho nespokojenosti a možným poraněním bradavek matky.
Dalším problémem je, že kojení není pouze způsob krmení, ale také uspokojuje dětské potřeby, jako je uklidnění, usínání a fyzický kontakt s matkou. Pokud si dítě tyto potřeby naplňuje převážně dudlíkem, může se snižovat frekvence kojení, což může negativně ovlivnit tvorbu mateřského mléka a v extrémních případech vést až k bojkotu kojení.
Vliv dudlíku na vývoj chrupu
Nevhodně zvolený tvar dudlíku může negativně ovlivnit růst chrupu. Proto je důležité vybírat dudlík, který je co nejtenčí a schválený ortodontisty.


Chrup dítěte dlouhodobě používající nevhodný dudlík
Vliv na vývoj řeči
U starších dětí může dudlík negativně ovlivnit výslovnost a způsobit šišlání nebo potíže s vyslovováním hlásek vyžadujících precizní koordinaci jazyka a patra.
Omezení přirozeného vyjadřování emocí a komunikace s rodičem
Pokud si dítě zvykne utišovat se pomocí dudlíku, může méně ventilovat své emoce a potřeby směrem k rodičům, což může ovlivnit vzájemnou komunikaci.
Souhrn
V dnešní době už jsou všem většinou dobře známy negativní vlivy dudlíku a přesto ho většina rodičů už někdy svému dítěti dala. Častým argumentem je, že se dudlík přehnaně démonizuje a že spousta dětí dudlík používala a žádný negativní dopad to nemělo. Je to asi stejný princip jako, když víme že určité potraviny jsou potenciálně karcinogenní a přesto jsou lidé, kteří je konzumují celý život a rakovinu nedostanou. Když si nějakou nezdravou potravinu dáte čas od času, pravděpodobnost, že to bude mít negativní vliv na vaše zdraví je mnohem menší, než když ji budete jíst denně. S dudlíkem je to stejné.
Pokud je užíván jen ve výjimečných situacích (např. při delší cestě v autě), pravděpodobně se nemusíte ničeho obávat. Dlouhodobé a časté užívání dudlíku ale může vést k situacím, které bude mnohem náročnější řešit, než být trochu kreativnější ve způsobech, kterými lze dítě utěšit.